reluare serviciu

Boli respiratorii

Postata de gabifcc cu 10 ani in urma.

buna seara ,am si eu o intebare pe 01 08.2013 am fost diagnosticat cu tb mcrocavitar(o faza incipienta a bolii cu leziuni foarte mici)urmez tratamentul dupa schema facuta de de medic. Dupa doua luni de tratament la primele analize de sputa am iesit negativ ,acum mi s-a redus doza de medicamente si continui tratamentul as vrea sa stiu daca dupa ce termin tratamentul daca totul este ok pot relua serviciul mentionez ca sunt bucatar (mai am voie sa profesez)multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

Da, puteti sa va reluati serviciul daca sputa este negativa. Nu mai exista posibilitatea de a transmite boala. Periodic veti merge la medicul pneumolog, dupa terminarea tratamentului, pentru analize. La 3 luni sau la 12 luni.
Sanatate multa

gabifcc

acum 10 ani

Multumesc mult pentru raspuns. Mi s-a luat o piatra dupa inima.