Regimul de slabit si tuberculoza

Boli respiratorii

Postata de Abc321 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! Am fost diagnosticata cu Tbc in urma cu 2 luni si jumatate.Am respectat tratamentul,si dupa 2 luni,analizele mi-au iesit bine(am trecut la schema de 3 zile). Problema e ca m-am ingrasat 8 kg(aveam destule si inainte de boala).Am intrebat-o pe D-na doctor daca pot tine regim si mi-a spus ca da,dar sa nu ma infometez.Acum tin un regim pe baza de proteine,care imi permite sa mananc orice si oricat din alimentele permise(carne sp***a,lactate degresate si legume),dar nu am voie fructe.Mentionez ca nu ma/m-am omor cu fructele si legumele.Ma streseaza treaba cu infometarea...Eu nu mananc exact in momentul in care simt ca mi-e putin foame.Asa am facut si in cele 2 luni in care am mancat orice. De exemplu:dimineata cand ma trezesc,prefer sa stau la pc /sa-mi beau cafeaua/sa mai stau in pat inainte sa mananc.Simt senzatia de foame,dar nu foarte rau.
Mi-e frica sa nu-mi afecteze tratamentul.Aa,si nu sunt o slabuta care sa ingrasat 8 kg. Am 80 kg.Cred ca la greutatea asta,nu ar trebui sa-mi fac probleme ca o sa fiu prea sp***a etc.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat ca pe durata tratamentului sa aveti o alimentatie sanatoasa care sa sustina imunitatea; un regim cu respectarea celor 3 mese principale (cantitati mici de mancare), cu mici gustari intre mese,fara grasimi, fara dulciuri, prajeli, sucuri carbogazoase si multa miscare, ar fi suficient.

Abc321

acum 11 ani

In ce consta miscarea asta multa? Din cate stiu,nu am voie sa fac efort mare..decat plimbari.