Reactii adverse symbicort si montelukast

Boli respiratorii

Postata de Paula10121616 cu 11 ani in urma.

Iau de cateva luni tartament cu symbicort si montelukast. In primele saptamani de la utilizarea lor, am avut palpitatii, dar au trecut in cateva zile. De o saptamana am dureri puternice de inima, simt si in somn ca ma doare inima, durerea e continua si suparatoare(nu o pot ignora, oricat m-as stradui). Simt nevoie sa stau mai mult intinsa in pat, nu imi pot face activitatea zilnica. Au vreo influenta aceste medicamente? Nu am mai avut pana acum aceste manifestari, nu am probleme cu inima. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac. Medicul pneumolog care mi-a indicat aceste medicamente, nu acorda atentie reactiilor adverse(am facut candidoza din cauza symbicortului si mi-a spus ca nu e nimic, ulterior fiind nevoita sa apelez la alt medic pentru a trata candidoza destul de neplacuta) si de aceea va rog sa ma ajutati. Astept raspunsul dvs. cat mai repede.

Raspunsuri (6)

Cornelia, Craiova

acum 11 ani

Buna,
Incercati homeopatia, in primul rand sa gasiti un medic homeopat bun. Copiii mei au avut multe probleme de sanatate, printre care si cele enumerate de dvs si homeopatia ne-a ajutat mult. Homeopatia ajuta dar foarte important este medicul homeopat! Multa sanatate va doresc!

Paula10121616

acum 11 ani

Multumesc! O sa incerc sa caut si un medic homeopat.

iulia

acum 11 ani

si eu urmez acelasi tratament pt astm bronsic. inainte sa folosesc symbicort am folosit frenolyn care era mai slab. dupa ce medicul mi a schimbat tratamentul si am inceput sa iau symbicort in primele 2-5 zile si eu am avut palpitatii si tahicardie dar aceste simptome au disparut fara ca eu sa fac ceva si am ajuns sa il folosesc de un an de zile fara probleme. dar este bine sa anunti medicul in legatura cu aceste dureri pe care le ai pentru a nu se agrava daca sunt deranjante. in legatura cu candidoza e ceva normal deoarece toate pufurile pe care le inspiram produc candidoza daca nu utilizam tot timpul si altceva in afara de pasta de dinti(apa de gura sau alte antiseptice) medicul meu pneumolog m a avertizat ca pot sa fac si eu si ca sa previna aparitia ei mi a spus sa ma spal pe dinti imediat dupa ce folosesc symbicortul si apoi sa ma clatesc si sa fac gargara cu bicarbonat.de putine ori an facut si eu candidoza dar am scapat de ea in vreo 3 zile cu propolis solutie apoasa sau propolis pastile de supt.

Paula10121616

acum 11 ani

Multumesc mult pentru informatii.O sa faca si eu gargara cu bicarbonat, eu faceam gargara cu apa si atat. Intre timp am incercat sa nu mai folosesc symbicortul decat o singura data pe zi si nu m-a mai suparat inima asa, dar am avut probleme din cauza astmului. Ar trebui sa vorbesc cu medicul, dar nu prea ma asculta cand ii spun despre reactiile adverse. Astept in continuare si alte sfaturi ale celor care cunosc mai multe despre aceasta problema.

Cesius

acum 9 ani

Schimba medicul. :D

Utilizator11535628208

acum 5 ani

Puteti sa mi spuneti daca vi se intampla ca duoa o criza de astm sa aveti palpitatii si dureri mari de cap?va multumesc