raspuns urgenttttttttt.....ajutorrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Boli respiratorii

Postata de stela-stela cu 12 ani in urma.

buna seara!imi spuneti si mie ce urmeaza urmatoarele lucruri va rog frumos?nu inteleg...............TBC pulmonar reactivare(infiltrate sub claviculare)cord pulmonar cronic minim decompensat.......HTA grad 3 clasa de risc moderata crescut sindrombarett scurt.....hemangiom hepatic arteriopatie obiteranta a membrelor inferioare,,,,,,,,,,,,,explicati pe intelesul nostru va rog din suflet.multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

TBC pulmonara este o boala infectioasa a plamanului, in acest caz doar infiltrate (deci nu inca foarte extinsa), trebuie tratata cu tuberculostatice; subcalvicular- se refera la locul in care se afla infiltratul adica- sub clavicula ; reactivare inseamna ca a mai avut boala, acum este o recidiva. Apoi urmeaza alte boli concomitente- cord pulmonar cronic- adica "inima imbolnavita de catre plamani, printr-o boala pulmonara preexistenta , dar o forma inca doar usor manifesta (posibil cu minime edeme ale gambelor?!), HTA gr. 3 clasa de risc moderata- se refera la hipertensiune arteriala, iar celelalte informatii se refera la clasificarea hipertensiunii. Hemangiom hepatic- inseamna o tumora hepatica formata din vase de sange, nu este maligna. Arteriopatie obliteranta este o boala a arterelor membrelor inferioare care, in general este data de fumat, o fac doar marii fumatori si care poate produce tulburarri de mers in stadii avensate. Banuiesc ca toate aceste diagnostice apartin unei persoane peste 50 de ani.

stela-stela

acum 12 ani

da tatal meu care are 55 de ani.va multumesc din suflet pentru raspuns