Radiografie pulmonara

Boli respiratorii

Postata de Hexel cu 10 ani in urma.

Buna ziua.Deoarece tusesc productiv de ceva vreme(aprox jumatate de an) am facut o radiografie pulmonara.Pe rezultat scrie:hiluri marite cu tonalitate sporita,micronoduli cu aspect confluient subclavicular si intercleidohilar drept,desenul peribronhovascular mult intarit la ambele baze sub forma de ??? fibroase.Cord normal.Precizez ca sunt fumatoare.Imi puteti spune ce inseamna aceste date?Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consultati medicul pneumoftiziolog pentru evaluare in vederea excluderii tuberculozei pulmonare.