Radiografie pulmonara

Boli respiratorii

Postata de Marius37492988 cu 11 ani in urma.

Astazi am primit rezultatul radiografiei pulmonare si va scriu in continuare ceea ce este scris pe fisa primita:
- moderata accentuare a interstitiului pulmonar perihilar bilateral;
- cord cu diametrul transvers marit pe seama VS.
Ce inseamana acest lucru? E ceva grav?
Eu simt o greutate in piept si am dificultate in respiratie.
Va rog sa ma lamuriti ce problema poate fi, asta pana ajung la medic.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Desenul interstitial perihilar poate fi accentuat pe seama vascularizatiei, mai precis a ramurilor arterei pulmonare , sau a ramificatiilor bronsice. Astfel,acest aspect poate fi intalnit atunci cand presiunea din artera pulmonara creste sau in cazul bronsitelor . De asemenea, o marire a ganglionilor hilari poate participa la accentuarea acestui desen.
Cordul pare marit secundar afectarii ventriculului stang ( posibil hipertensiune arteriala ineficient controlata).
Este recomandat sa consultati medicul cardiolog si/sau pneumolog.

Pintilii oana liliana

acum 7 ani

Buna ziiua azi am facut o radiografie pulmonara si rezultatul a iesit pulmonar normal si cord orizontalizat e ceva grav multumesc