radiografie plamani

Boli respiratorii

Postata de amalia dinu cu 10 ani in urma.

buna ziua, as vrea sa stiu cum pot sa interpretez radiografia la plamanii,a mamei?
unul dintre plamani pare ca jumatate,mai bine din el nu exista. va rog mult sa-mi spuneti despre ce este vorba. multumesc din suflet.

Raspunsuri (3)

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

nu se poate interpreta o radiografie pulmonara din descriere... cel mai bine intrebi un radiolog

o jumatate de plaman nu exista... ce inseamna asta? e alb? daca e alb si e in partea inferioara e posibil sa fie o pleurezie, asta daca are caracter expansiv (de exemplu impinge inima in partea cealalta, impinge traheea in partea cealalta)

daca e alb si are caracter retractil (spatiile intercostale sunt ingustate, traheea si cordul si mediastinul sunt trase inspre leziune) e posibil sa fie o atelectazie - o obstructie in interiorul bronhiei (corp strain, neoplasm)

daca opacitatea e alba, cu forma triunghiulara, baza la periferie si varful la mediastin e probabil pneumonie

dar sunt multe alte posibilitati, cum am spus, e imposibil sa interpretezi o radiografie dintr-o asemenea descriere..

mc109

acum 10 ani

Domnisoara studenta are dreptate. Cel mai bine ar fi sa va adresati unui medic. Nu se poate interpreta o radiografie din descriere. Poate chiar sa nu fie nimic. Eu imi amintesc ca la prima mea radiografie pulmonara, aveam impresia ca imi lipseste o bucata din plaman, iar de fapt, acolo era inima care acoperea acea parte.

Studenta anul vi MG

acum 10 ani

Haha, asa este :)) ar putea fi inima :)