Radiografie plamani

Boli respiratorii

Postata de sanddybelle cu 13 ani in urma.

Buna ziua,Am facut azi o radiografie pulmonara si am primit o explicatie mai putin pe intelesul meu:
Microopacitati nodulare aplical drept
Usoara intarire a tramei vasculare hiliobazal
Fina aderenta pleurodiafragmatica bazal stang
Cord cu dim nornale.
Acum 4 ani am fost diagnosticata cu TBC,iar dupa tratament mi-a trecut.Rezultatele scrise mai sus ar putea da vreun semn ca as putea avea din nou complicatii?
Multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Manuela Magdau

acum 13 ani

Nu ! Descrierea radiografiei corespunde unor sechele mai probabil dupa tuberculoza pe care ati avut-o, deci nu e semn de boala activa!