Quantiferon TB Gold

Boli respiratorii

Postata de smile_life cu 14 ani in urma.

Stie cineva unde in Bucuresti se poate face acest test - Quantiferon TB Gold ?
Am vazut ca la Babes ar fi o varianta ... mai exista si alte laboratoare unde sa pot face testul ?

Raspunsuri (8)

de pe net

acum 14 ani

Institutul National de Pneumologie Prof Dr. Marius Nasta

elena593114434

acum 14 ani

Institutul National de Pneumologie Marius Nasta, dar trebuie sa stiti ca acest test nu are nicio relevanta intro tara in care tuberculoza este in floare, adica endemica.

smile_life

acum 14 ani

Nu sunt specialist, va rog sa fiti mai explicita .
Endemica ?
Persoana doreste sa faca testul pentru a verifica aparitia bolii .
Daca credeti ca nu este bun testul ce varianta recomandati ?
As dori ceva privat fara stat la cozi.
La medlife nu am vazut nimic despre acest test .
Merci

smile_life

acum 14 ani

Care are relevanta ? Eu am citit ca e bun ...

din dictionar

acum 14 ani

ENDÉMIC, -Ă, endemici, -ce, adj. (Despre plante sau animale) Care trăiește numai pe un anumit teritoriu; (despre unele boli) care are cauze locale, specifice unei anumite regiuni; care are caracter permanent în anumite locuri. – Din fr. endémique.
Sursa: DEX ''98 | Adăugată de andreeadima | Greșeală de tipar

oana

acum 13 ani

la SYNEVO se face, costa 200 RON

pufuletz

acum 13 ani

Quantiferon TB este un test de diagnosticare al tuberculozei active sau latente din sange integral. Prin urmare, te intepi odata si afli daca esti sau nu pozitiv pentru tuberculoza. Este un test foarte bun, chiar daca este scump pentru ca te scuteste de expunerea la radiatii, de repetatele probe de sputa pe care trebuie sa le dai, de eventualele bronhoscopii (care se impun atunci cand radiografia sau sputa da informatii ambigue). Se face la laboratoarele SYNEVO. Il recomand oricui.

nasica

acum 4 ani

Quantiferonul unde se poate face, in Bucuresti? Este decontat de casa de asigurari sau se face la privat? Ce alte teste se pot face pentru depistarea tuberculozei?