problema ??

Boli respiratorii

Postata de ady 14 cu 11 ani in urma.

am o fetita de 8 ani ,si asta noapte a facut febra 38,5,insa problema care ma framanta este ca nu o durea nimic,nici gat ,nici burtica,se simte bine mananca normal ,bea normal nu pare sa aiba nimic ,doar ca a facut febra si sunt nelinistit din aceasta cauza ,iam dat NUROFEN si ia scazut destul de greu,insa de atunci nu a mai facut febra ,nurofenul l am repetat la 8 ore,MENTIONEZ ca in ultimele zile a tusit de cateva ori,si iam administrat EURESPAL,DAR starea ei generala este buna ,ca si cum nu ar avea NIMIC . MULTUMESC

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In caz de febra prelungita este recomandat sa consultati medicul pediatru (sau infectionist) pentru identificarea unei cauze ( ce va poate scapa dumneavoastra). Este bine sa o urmariti prin masurarea frecventa a temperaturii, la aspectul urinii, respiratie, tuse, etc.