pot lua tbc dupa o vizita de 1 ora

Boli respiratorii

Postata de george1985 cu 11 ani in urma.

buna ziua.acum 6 saptamani am fost in vizita la unchiul meu.ieri unchiul a decedat .iar azi am aflat ca printre alte boli avea si tbc.dar el ori nu stia ca are ori nu aspus nimic la nimeni din familie

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Riscul de a contacta TB pulmonar apare cand "respirati acelasi aer" mai mult timp ( cateva ore) si, daca boala se afla intr-un stadiu activ-tuse cu expectoratie.
Totusi, spre linistea dumneavoastra, este bine sa va testati prin efecutarea testului la PPD sau Quantiferon, o radiografie pulmonara si ,eventual , consult pneumoftiziologic.