Pneumotorax-sala de forta

Boli respiratorii

Postata de mario_bmf cu 12 ani in urma.

Buna ziua, in urma cu un an si 9 luni am facut un pneumotorax spontan la plamanul drept. am fost tubat 2 saptamani si ulterior operat prin interventie chirurgicala deoarece boala a recidivat. In momentul de fata ma simt ok , mai am dureri usoare in special la schimbari de vreme sau oboseala. Am facut si un computer tomograf in urma caruia s-a dovedit ca pneumotoraxul nu a fost cauzat pe genetic, in timpul operatiei mi s-au verificat ambii plamani si nu s-au mai gasit bule de emfizem. La ultimul control mi s-a spus ca sunt ok, Domnii doctori care s-au ocupat de mine ( Spitalul Marius Nasta - Dl Cristian Paleru si Dna doctor Danaila ) mi-au spus ca pot reveni la o viata normala in sensul ca pot da drumul la efort, jogging, chiar si sala, cu conditia sa fac o pauza atunci cand obosesc foarte tare ( sfat care au spus ca l-ar da indiferent daca individul este operat sau nu )... Intrebarea mea este daca ma pot apuca sa trag de fiare... daca pot face antrenamente fara sa fortez foarte tare, cu greutati mici, care sa nu ma solicite la maxim...doar pentru miscare...eu nu stiu sigur daca domnii doctori care m-au operat au inteles ca amd e gand sa trag de fiare... Va multumesc pt timpul acordat, stima !

Raspunsuri (1)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Ridicari de greutati si efort excesiv nu aveti voie! Jogging si alte sporturi care nu implica modificari ale presiunii intrapleurale, da! Veti avea intotdeauna un risc de recidiva a unui PNO spontan mult mai mare dacat alte persoane numai pt. ca ati avut PNO in antecedente!