pneumonie stafilococica

Boli respiratorii Pneumonia de ventilatie

Postata de mirex cu 14 ani in urma.

buna, sunt disperata, tatal meu e de 3 saptamani in spital, s-a internat cu pneumonie la plamanul drept, care ulterior s-a extins si la plamanul stang, dupa investigatii a iesit ca este infectat cu stafilococ, este ventilat , deoarece nu poate respira fara aparat, doctorul spune ca radiografia " nu este stralucita", desi urmeaza tratamentul cu antibiotice , nu ne da prea mari sperante, cam 30% sanse de viata. Momentan starea lui este stabila, adica nu a involuat, dar nici nu a evoluat prea mult, doar ca a inceput sa manance cate putin si el spune ca se simte mai bine, as vrea sa stiu daca se poate scapa de o astfel de pneumonie, care, din cate am inteles e o boala mortala
medicul ne spune ca face tot posibilul, zice ca are vreo 3 antibiotice, din ce am reusit sa vad ca-i administreaza: colistin si linezolid, pe celelalte nu le stiu... va roooooog dati-mi un raspuns, se poate scapa de o astfel de boala sau este condamnat... :((((

Raspunsuri (4)

elena

acum 14 ani

Scrie pe GOOGLE cuvintele ''''pneumonie stafilococica'''' si gasesti multe informatii. Eu am gasit ca sansa de viata este de 90%, dar tratamentul este de durata.Sanatate maxima!

mirex

acum 14 ani

am scris, crede-ma, dar m-am crucit cand am vazut ce poate face aceasta bacterie, stafilococul, am inteles ca e foarte foarte rezistenta la antibiotice, lucru pe care ni l-a mentionat si medicul, care, de cate ori discutam cu el ne descurajeaza... suntem terminati cu totii :(

elena593114434

acum 14 ani

Da, se poate! dar sansele sunt mici si scad cu fiecare zi in care pacientul trebuie ventilat, ventilatorul fiind el insusi o sursa de generarea infectiei. Tratamentul administrat este bun, ventilatia este bun, singurul lucru este ca organismul dansului sa reziste la boala si antibioticele sa-si faca efectul. Intra-adevar este o bacterie pacatoasa, care loveste cam dur.

ade

acum 10 ani

Trecem prin aceeasi probleme cu socrul meu asa ca intelegi prin ce trecem. Te rog din suflet spune-mi ce s-a intamplat cu tatal tau. Sper din tot sufletul ca s-a vindecat si e bine. Multumesc.