pneumonie netratata la timp

Boli respiratorii Pneumonie

Postata de sorinavalentinap cu 11 ani in urma.

ducandu-ma la dr ca ma simteam obosita,fara energie,lipsa poftei de manare... la radiografia de la plamani mi s-a depistat o pneumonie mai veche netratata.mi s-a dat gentamicina si fromilid.dupa 3 zile trebuie sa merg la control.ce ma sperie este faptul ca dr m-a intrebat daca am lucrat in mediu toxic-eu nu am lucrat in mediu toxic.sa fie si altceva inafara de pneumonia veche.mentionez ca nu tusesc,nu am tusit,nu ma tinea in spate...am citit pe internet ca aceasta pneumonie netratata la timp poate avea complicatii sau se poate ajunge la deces...plamanul drept este mai afectat ,iar ce stang putin.as vrea niste sfaturi,am dc sa ma ingrijorez... este bun tratamentul dat.acum cand va scriu ma tine in spate dar in partea stg.

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este posibil ca sistemul imunitar sa fie scazut si de aceea sa nu dezvoltati semnele specifice penumoniei ( tuse, febra, etc); junghiul intercostal ( responsabil de durerea descrisa) face parte totusi din paleta simptomelor unei penumonii. Este recomandat sa terminati tratamenul antibiotic indicat si sa efectuati o reevaluare ( inclusiv radiografie toracica) pentru a confirma vindecarea penumoniei sau nu.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este posibil ca sistemul imunitar sa fie scazut si de aceea sa nu dezvoltati semnele specifice penumoniei ( tuse, febra, etc); junghiul intercostal ( responsabil de durerea descrisa) face parte totusi din paleta simptomelor unei penumonii. Este recomandat sa terminati tratamenul antibiotic indicat si sa efectuati o reevaluare ( inclusiv radiografie toracica) pentru a confirma vindecarea penumoniei sau nu.

23.eliza

acum 11 ani

nu vreau sa te sperii dar trateaza la modul cel mai serios aceasta pneumonie , sambata am pierdut pe cineva ffff drag sufletului meu , seara s-a culcat sanatoasa iar a doaua zi de dimineata nu mai era ,rezultatul PNEUMONIE ACUTA HEMORAGICA CAUZAAERULCONDITIONAT dupa cum ne-au spus medicii legisti