Pleurzie tbc

Boli respiratorii

Postata de sunt aici cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Am fost diagnosticat cu pleurezie tb, in urma cu 3 sapt, nu tusesc, decat am avut putin lichid , care dus la analize mi-a iesit decat reactia rivatta pozitiva.Am facut tratam cu metronidazol, sulperazon, hhc, apoi am inceput tratam. tuberculostatic si prednison. Saptamana trecut mi-au iesit niste bubite mici pe spate si am facut si stomatita. Acum , de 3 zile am scaune diareice si pe hartie se vad urme de sange.Credeti ca am ceva grav, nu-mi merge tratamentul? Mentionez ca acum 1 an am fost operat de abces perianal! Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

Tratamentul anti-TBC poate determina reactii secundare cutanate, digestive, etc. Trebuie sa mergeti sa vorbiti cu medicul pneumolog, sa faceti un examen coproparazitologic. Pentru reactia cutanata ar fi bine sa luati antihistaminice(claritine, aerius, peritol, etc).
Pentru diaree, smecta si probiotic.

sunt aici

acum 10 ani

Va multumesc!

mirela

acum 10 ani

buna ziua am si eu o antrebare .acum 2 saptamani am ajuns la urgeta cu dureri an piept si plamanul stang am avut diagnosticul da (pneumonie si pleurezie secundara) mia scos un lichid de la plaman am facut antibiotic 10 zile.iar acum dupa o aptamana am din nou dureri si tusea numi trece.cemi recomandati sa fac ?va multumesc.