Pleurezie

Boli respiratorii

Postata de mariusbraxis cu 8 ani in urma.

Buna dimineata!
Am si eu o intrebare! Mamei mele, in varsta de 47 de ani, i-a fost descoperit lichid la plamanul stang. Mentionez ca a fost la medic si acesta i-a recomandat un tratament puternic cu Augmentin, Gentamicina injectabil, Nurofen si Paracetamol. Problema este ca desi ia acest tratament, continua sa aibe febra puternica (39 de grade) si o tuse persistenta. Are o greutate foarte mica, 42 kg si este fumatoare inraita (2-3 pachete pe zi). Ce ar putea sa faca in aceasta situatie?
Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 8 ani

Trebuiesc refacute analizele, examen de sputa pentru bacterii, fungii si BK, radiografia si in cazul persistentei pleureziei, CT torace, precum si punctionarea lichidului si trimiterea la analize.

mariusbraxis

acum 8 ani

Va multumesc pentru raspuns!