Pleurezie

Boli respiratorii Pleurezie tuberculoasa

Postata de iig94 cu 10 ani in urma.

Buna! Am avut o pleurezie tuberculoasa,am fost internat in spital 2 luni in care am luat tratatement cu antibiotice.Am fost externat dupa 2 luni,acum continui tratamentul dar cu medicamente mai putine.De ceva timp am inceput sa simt arsuri si intepaturi in piept,si uneori si durere la plamanul unde am avut "apa".Se poate sa se fi format "apa" din nou sau de la ce sunt acest simptome? Mentionez ca momentan nu sunt in tara de aceea nu pot inca sa merg la medicul care m-a tratat.

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 10 ani

In primul rand, sper ca tratamentul pentru pleurezia tbc il veti continua pana la 6 luni de tratament chiar daca nu sunteti in tara.
In ceea ce priveste durerea la nivelul plamanului afectat de tuberculoza, este posibil ca pleurezia avuta sa se fi inchistat sau fibrozat. Aveti nevoie de o radiografie pulmonara. De asemenea , 1 cp de paracetamol pe zi, cateva zile (2-3 pana la 5 zile).

iig94

acum 10 ani

Normal ca o sa continui tratamentul,pentru ca vreau sa ma vindec.Insa am inceput sa imi fac griji,mai ales din cauza arsurilor si intepaturilor din zona pieptului.O sa iau si paracetamol,multumesc mult pt. raspuns.

iig94

acum 10 ani

BUNA din nou! De ieri am dureri puternice la plamanul stang ,unde am avut pleurezia.Cu primul avion care va fi abia saptamana viitoare ma intorc in tara ,pentru ca nu vreau sa am ceva grav si sa mai stau in spital,pentru ca nu as mai rezista. Pana atunci,as vrea sa stiu pe langa medicamentele care le-am primit de la spital la externare,daca mai pot lua ceva care sa ma ajute(iau izoniazida si sinedrol).Va rog un raspuns pentru ca sunt foarte ingrijorat...