pleurezie tb

Boli respiratorii

Postata de ccata cu 10 ani in urma.

in urma cu 2 luni am fost descoprita cu pleurezie tb,dupa 2 luni de suferinta in adevaratu sens al cuvantului, cineva sia dat seama ca durerea mea din spate care pana atunci era considerata nevralgie intercostala era o adevarata pleurezie(apa la plamani). am facut punctie si mia fost scos 1l lichid care in urma analizei a fost considerat d natura tb. am inceput tratamentul pt tb, am stat internata 3 spt in spital, in acest timp durerile din spate mi-au trecut dar dupa o saptamana de la externare au aparut. am vb cu doctoru si mia zis ca e normal sa doara ca am revenit la activitatile de dinainte. dar uite ca sunt 2 luni de atat si nu stiu cat mai trebuie sa mai stau cu durerea asta si cat de normal e sa dureze atata?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa efectuati si o radiografie de coloana pentru evaluare.

ccata

acum 10 ani

durerea e in acceasi zona in care am avut lichidul am facut radiografie si mi sa zis k sa mai redus dimensiunea dar tot nu e vindecata zona.mie frica sa nu aiba efect tratamentu si de accea sa am durerile(sunt in partea dreapta).