plamani sau spate

Boli respiratorii

Postata de F3n0m3NNN cu 10 ani in urma.

buna ziua ! am 19 (baiat) si de cateva saptamani am o problema cu spatele si nu stiu carui fapt se datoreaza, sa fie o problema la plamani sau la spate... de-o parte si de alta a coloanei vertebrale (zona toracala), circa 5 cm partea dreapta , 5 cm partea stanga ... Pe parcursul acestor saptamani au inceput sa mi se umfle ganglionii in zona urechilor iar in ultimele zile am inceput sa am o senzatie de nod in gat :| si transpir foaret mult noaptea ! Nu am febra si nici dureri in gat ! Inainte sa am aceste dureri am lucrat pe santier intr-un mediu plin de praf si am avut cateva zile cand am stat in current ,transpirat ! tind sa mentionez ca acum 2 luni am inceput sa fumez iar dar odata ce au inceput durerile am lasat tzigarile .Asta iarna am avut o pneumonie interstitziala dar am rezolvat-o.
Va rog sa ma ajutati...nu am timp sa ajung la doctorul de familie prea curand si cer un sfat urgent cu ceea ce ar trebui sa fac!!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Doar dupa datele oferite de dumneavoastra este greu de precizat cauza durerilor insa, probabil, sunt de natura musculo- scheletala. Pentru certitudine, aveti nevoie de investigatii.