Plaman hipertransparent

Boli respiratorii

Postata de Vasile118 cu 16 ani in urma.

As avea o intrebare pt cei carora le este familiar termenul de "plaman/-i hipertransparent". Am facut o radiografie pulmonara si pe rezultat este scris hipertransparent. Nu stiu daca se refera la unul dintre plamani sau la amandoi si nu am reusit sa aflu ce inseamna asta. As vrea sa aflu pana sa ajung la medic cu radiografia. Daca stie cineva, va rog sa-mi dati un raspuns. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Termenul "plaman hipertransparent" se refera la o imagine radiografica in care plamanii par mai clari sau mai stralucitori decat in mod normal. Acest lucru poate indica prezenta aerului in exces in plaman. Poate fi cauzat de diverse conditii, cum ar fi emfizemul, astmul sau pneumotoraxul.

Mentionarea "plaman hipertransparent" pe o radiografie pulmonara s-ar putea referi la ambii plamani sau doar la unul, in functie de contextul medical specific al cazului dvs. Pentru o interpretare corecta a rezultatelor, este recomandat sa consultati un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/7-simptome-ale-bolilor-pulmonare_8382
sfatulmedicului.ro/Bronsite/emfizemul_8348
sfatulmedicului.ro/Bronsite/bronhopneumopatia-obstructiva-cronica_503