pensionare pe caz de boala TBC

Boli respiratorii

Postata de daniela1963 cu 12 ani in urma.

buna ziua ,sora mea are 52 ani , are TBC , acum este internata de 2 luni in spital , este casnica(a lucrat nu stiu cati ani) , poate beneficia de o pensionare pe caz de boala?
Daca da , care sunt conditiile ,ce acte ii trebuiesc?
multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Poate beneficia pe baza unui referat al medicului pneumolog care o îngrijeşte şi a adeverinţelor de vechime în muncă, dacă vehimea este suficientă.

violeta

acum 12 ani

buna ziua,mama mea are pleurezie dr. tbc cod 540?imi puteti spune daca se poate pensiona pe caz de boala?nu are carte de munca..astept raspuns.