o depunere in gat

Boli respiratorii

Postata de Gargarita2011 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
va rog frumos sa ma ajutati. De ceva timp am o depunere in gat, ca o mucozitate, si imi vine tot timpul sa inghit. simt ca inghit degeaba, mucozitatea ramane acolo.
Puteti sa-mi spuneti ce poate fi si cum se poate trata?
Va multumesc mult.

Raspunsuri (5)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Mergeti la un consult ORL si la pneumologie. aveti nevoie de examene endoscopice care sa evidentieze ce este acolo.

oniga eva

acum 11 ani

am avut o bronsita urata de vreo 2 ani .Am tratato cu indiferenta si acuma am dureri de spate mai mult pe partea dreapta si am o tusa care mi se rupe. Am o secretie care se rupe bucatele mici maro ca si niste puroi.Din octombrie sunt an tratament antibiotic am avut tetraciclina 2 saptamani si acum de 3 saptamani am avut doxicilina deci am avut tratament de antibiotice si totusi nu sant vindecata de tot mai am nevoie de tratament.Va ro spuneti-mi pot lua antibiotice mai mult de 5 saptamani s-au sa mai continui /am diagnosticudeBronsiectazii deci o raceala netratata si am bronhiile foarte dilatate . Ce tratament ami puteti oferi?Va multumesc

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

La bronsiectazii m-am gandit si eu, pentru ca simptomele descrise de dvs asta indica cu preponderenta.
Dar pentru acestea trebuie sa luati antibiotice si simptomatice chiar mnai mult timp. cu o conditie: sa faceti un examen de sputa flora banala pentru identificarea germenului acre da acest episod de exacerbare infectioasa a bronsiectaziei, si sa urmati tratamentul cu antibioticul la care germenul este sensibil. Altfel, luati tratament antibiotic degeaba.

de asemenea, aveti nevoie de investigatii care sa stabileasca diagnosticul corect: CT toracic, bronhoscopie, examen ORL.
Brosiectazia este o dilatare a bronsiilor ireversibila si se exprima prin tuse cu expectoratie purulenta.
trebuie sa evitatii infectiile respiratorii. de aceea este bine sa stabiliti diagnosticul sia poi sa urmati recomandarile pentru aceasta afectiune.

Baly

acum 10 ani

Si eu am aceeasi senzatie , ce problema poate fii ?

Pista Cosmin-Cristian

acum 10 ani

Buna ziua!

Am puroi pe amigdalite si nu stiu cum sa scap de acest puroi. Va rog frumos ajutati-ma.