Nu pot sa respir bine?

Boli respiratorii Afte Aclorhidrie - secretie redusa sau absenta de suc gastric test2 test
+2
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator11620536038 cu 3 ani in urma.

Parca ma tine ceva și nunpot sa respir dispare fără sa iau nimic după iar apare ce ma sfătuiți sa fac menționez ca am fost la medic la plamani nu se aude nimic am probleme cu stomacu și colesterolu e cam mare adica 280 dacă ma puteți ajuta cu ceva va mulțumesc..?

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Foarte bine pentru că aţi fost la consult pneumologic.
Liniştiţi-vă, mai degrabă ar putea ȋnsemna că respiraţi toracic, superficial, adică:
• oftaţi adesea;
• cascaţi frecvent, deși sunteţi odihnit(ă);
• respiraţi neregulat, ca și cum aţi fi îngrjorat(ă).

Aceste apar de regulă ȋn perioadele de stres acut (suprasolicitare, griji, supărări, tristeţe), ȋn problemele de anxietate generalizată, fobii, panică etc.
În cadrul şedinţelor de psihoterapie - puteţi ȋnvăţa cum să va reglaţi ritmul respirator, să ȋnvăţaţi o tehnică pentru respiraţia diafragmatică (abdominală) pentru a nu mai avea astfel de simptome.