Noduli pulmonari

Boli respiratorii

Postata de marilenaburlan cu 12 ani in urma.

La un computer tomograf mi-a iesit noduli pulmonari cu aspect nespecificat.
Imi puteti spune ce inseamna.

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

pentru a afla natura si tuipul nodulilor pulmonari este necesar consult pneumologic si bronhoscopie/alte analize/investigatii.

madalin 2002

acum 3 ani

Bună ziua, am.avut covid ,medicul mi-a recomandat CT ,ați putea sa.mi dati un răspuns pana ajung la.medic . Mulțumesc Data examinare: 23.04.2021Pacient cu diagnostic de trimitere: Status postinfectie cu SARS-CoV-2. Suspiciunebronsiectazii.DLP= 189 mGycmRari micronoduli si noduli pulmonari, unii cu topografie subpleurala, distribuiti in ambelecampuri pulmonare, cu aspect CT nespecific - de urmarit imagistic la distanta.Fara adenopatii mediastinale si axilare decelabile CT.Fara acumulari fluide pleurale sau pericardice.Loja timica libera.Mica leziune rotund-ovalara, relativ bine delimitata, de 9/6 mm, la nivelul sanului drept(cadran infero-extern), incomplet caracterizabila CT nativ - de corelat cu exameneleimagistice dedicate (mamografie/ecografie de san).Fara leziuni focalizate la nivelul segmentelor osoase scanate.La nivelul abdomenului superior surprinsa in campul de scanare evidentiaza mica splinaaccesorie de 12 mm. In rest, fara particularitati notabile CT nativ.Concluzie:Fara bronsiectazii decelabile CT nativ.Micronoduli si noduli pulmonari difuz bilateral, cu aspect CT nespecific - de urmaritimagistic la distanta.