nodul

Boli respiratorii Coccidioidomicoza Criptococoza

Postata de yushu cu 11 ani in urma.

va rog sa-mi explicati ce inseamna "opacitate macronodulara de 3/2 cm, contur sters, omogena, intensitate mica, bazala stanga" ? asta este razultatul unei radiografii facute astazi si mi s-a recomandat sa fac maine si o tomografie.
va multumesc, astept raspuns
VICTOR

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Intr-adevar, un asemenea nodul trebuie investigat suplimentar prin TC pulmonar +/- bronhoscopie cu lavaj bronhoalveolar pentru a se stabili natura sa.
Descrierea radiologica nu poate indica cauza aparitiei acelui nodul.
Cauze posibile: diferite infectii: tuberculoza,coccidioidomicoza, blastomicoza, criptococoza,etc; formatiuni tumorale (benigne sau maligne);fibroza,atelectazie, infarct pulmonar; secundar unor boli sistemice, etc.
Cauza nu poate fi identificata decat in urma unui bilant clinico-biologic amanuntit,deseori costisitor.

Dr. Manuela Magdau

acum 11 ani

Exista posibilitatea unei formatiuni tumorale in zona pulmonara descrisa. Dupa efectuarea CT pulmonare e necesara bronhoscopie si, eventual, Biopsie. Acesta este primul lucru la care te face sa te gandesti imaginea radiologica descrisa, dar depinde mult si de rezultatul CT.