Nodul in plaman

Boli respiratorii

Postata de Karin2011 cu 12 ani in urma.

Va rog sa-mi explicati ce inseamna "Imagine micronodulara de 8 mm cu densitati negative lipidice in plamanul stang"? Mama mea a pimit aceasta descriere in urma unei tomografii facute zilele trecute.I s-a explicat ca este vorba de un nodul de marimea unui bob de mazare si ca nu se poate face nimic.Suntem nelinistiti de acest raspuns.Chiar nu se poate nimic si cat este de grav? Va multumesc foarte mult.

Karin

Raspunsuri (5)

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

Singurul lucru pe care il poti face la un nodul de 8 mm. este operatia. Depinde si unde este situat, daca este la periferia plamanului este mai simplu de operat. Totusi, un nodul de 8mm nu este mare, poate fi ceva benign, insa nu se poate exclude un cancer incipient decat daca este scos si efectuat examen histopatologic ulterior. Chiar bronhoscopia nu poate decela un nodul atat de mic,decat exceptional, insa, in general, inainte de operatie s-ar putea sa va fie recomandata si o bronhoscopie. Alta alternativa ar fi efectuarea unei PET-CT, care se face la noi in tara doar in Oradea, dar e f. costisitoare si nu intotdeauna aduce un raspuns f. clar daca un nodul atat de mic este malign sau benign.
Ca alterantiva, mai ales la persoane mai in varsta, se poate tine sub urmarire, se efectueaza radiografii repetate la cateva luni si CT toracice si se intervine chirurgical doar daca are tendinta de a creste. Pt. monitorizarea acestei afectiuni va recomand sa consultati un pneumolog, eventual si un chirurg toracic.

Karin2011

acum 12 ani

Doamna Doctor Manuela Magdau va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra,pentru explicatiile detailate.Inseamna ca nu este un motiv real deocamdata sa ne speriem decat daca va creste, acum doar sa tinem sub observatie marimea nodulului.Ma neliniste ceva cu starea ei , mi-a spus ca pierde in greutate desi mananca la fel.A inceput sa aiba frisoane, parca de la o raceala, dar inainte de
de aceste simptome o durea spatele chiar in acel punct unde are nodulul pe imaginea facuta la tomograf.
Mentionez ca mama are 70 de ani si a fost mereu o persoana activa in schimb are tensiune si dureri de cap dese.
Va multumesc inca odata pentru atentie si timpul acordat

Karin

Dr. Manuela Magdau

acum 12 ani

In principiu un nodul atat de mic nu prea poate determina nici un fel de durere decat exceptional, daca irita pleura, adica daca este f. periferic, mai precis, pe pleura. Posibil, insa, sa fie dureri de natura reumatica si sa fie doar o p***ancidenta localizarea durerii cu prezenta nodulului in aceeasi zona.
Pierderea in greutate este insa un semn mult mai des intalnit in tumorile pulmonare. Raceala si frisoanele nu prea cred sa aiba nici ele legatura cu acel nodul , iar pierderea in greutate poate fi si consecinta acestei "raceli" suprapuse. Cu alte cuvinte, poate are o raceala, dar nu are legatura cu prezenta acestui nodul care, cel mai probabil, este total asimptomatic!
Cred ca la aceasta varsta, pana la urma cel mai bine e sa mai asteptati si sa repetati ex. CT toracic peste vreo 2 -3 luni ca sa vedeti daca creste. Si variantele alternative pe care le-am descris data trecuta pot fi luate in calcul (operatia) daca starea pacientei este f. buna si ea doreste sa se opereze. Ar trebui sa-i expuneti si ei toate variantele si sa hotarasca singura.

Karin2011

acum 12 ani

Doamna Doctor, va multumesc foarte mult;ma linistiti, sunt ingandurata pentru ca mama e mai sensibila la aceasta varsta si se plange mereu de dureri de cap din cauza tensiunii.Voi vorbi cu ea, oricum o va linisti mesajul dumneavoastra si vom lua in calcul un nou CT toracic si pe urma vom decide.E prea devreme sa ne lansam intr-un fapt de anvergura cat nu detinem date suficiente.
Va multumesc inca odata si va doresc multa sanatate

Karin

sali memet

acum 10 ani

am avut un accident rutier si am avut coastele lasate pe plamani iar dupa 7ani mau gasit
cu noduli la plamani