nodul in aspect de fibra calcificata

Boli respiratorii

Postata de pupama cu 12 ani in urma.

va rog sa-mi explicati ce inseamna nodul in sapect de fibra calcificata la plaman nu mia spus ce marime are si nu sa schinbat nimic de anul trecut.Daca racesti poate sa te afecteze?Si ce se poate face?Sunt o persoana tinara.LAURA

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

˝Nodul de aspect fibrocalcar˝ este o zonă indurată a ţesutului pulmonar (aproape osificată) în care a avut loc (în trecut) un proces de distrucţie (cel mai probabil de cauză infecţioasă). Este un aspect sechelar stabil care se va urmări periodic (anual) prin radiografii. Dacă nodulul respectiv nu este foarte mare nu are efecte deosebite asupra sănătăţii, decât în combinaţie cu alţi factori (toxici, fumatul, etc.)