Mucus in rinofaringe

Boli respiratorii

Postata de davidv cu 10 ani in urma.

Buna seara,

De ce atunci cand iti induci o stare de greata (degete pe gat, curatare in spatele limbii etc) nasul se umple de secretii?

De unde vine acest mucus? Urca de pe esofag sau secretia este produsa de nas?

Mereu cand imi curat limba cu periuta am o usoara senzatie de voma care imi provoaca secretii in rinofaringe, iar mucusul acela imi da un miros neplacut al respiratiei cu toate ca ma spal.

Am pus aceasta intrebare deoarece nu stiu de unde e mucusul acela cu miros urat.. de pe esofag/stomac sau din unei infectii a mucoasei nazale.

*Secretia este FOARTE lipicioasa si vascoasa.

Multumesc

Raspunsuri (1)

davidv

acum 10 ani

Nu imi poate explica nimeni?