Montelukast

Boli respiratorii

Postata de otilia07 cu 11 ani in urma.

Buna ziua
Iau tratament pentru plamani de cam 3 saptamani mai exact Montelukast Teva 10 mg si Asmanex Twisthaler 200 micrograme. In timpul acest am baut si alcool de multe ori.
Rugamintea mea este sami spuneti daca am voie sa consum alcool in timp ce iau aceste medicamente (montelukast, Asmanex). Daca consum alcool sar putea ca medicamentele sa nu isi faca efectul sau sa si-l faca prea tare?
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu sunt contraindicatii referitoare la consumul de alcool; este recomandat totusi sa nu fie consumat in exces.