Mononucleoza sau boala sarutului

Boli respiratorii Mononucleoza infectioasa

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

eu am avut mononucleoza cand aveam 5 ani.Doctorii au spus ca am facut si o complicatie a acestei boli,avem dureri ingrozotoare de abdomen,splina ma durea si aveam mai multe leucocite decat hematii.Am stat o luna in spital cu perfuzii,mi-au facut chiar si penicilina din 6 in 6 ore fara niciu rezultat.Dar dupa 1 an de regim alimentar m-am insanatosit.Acum am 20 de ani si obosesc foarte repede,iar la efort foarte mare am dureri ingrozitoare de splina,aceste dureri sunt din cauza ca am avut mononucleoza?

Raspunsuri (12)

comentarii utilizatori

acum 16 ani

daca bei din acelas pahar sau sticla cu o persoana care a avut sau are mononucleoza se poate sa se fii transmis si mie boala???

comentarii utilizatori

acum 15 ani

si eu m-am sarutat , de foarre multe ori , dar nu am patit nimik! asta inseamna ka baiatu respestv nu avea virusul???

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Acum 3 saptamini baiatul meu de 7 ani a facut aceasta boala.As vrea sa stiu daca o mai face in caz ca mai contacteaza virusul.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

e foarte dureroasa si grea aceasta boala..nu doresc nimanui ...eu am luat timp de 1 luna antibiotice ...din cauza carora mi-am fct praf ficatul e foarte aiurea si m-am simtit tare slabita..credeam ca sunt pe duca ...am luat-o in urma unui sarut ,,inofensiv,,

comentarii utilizatori

acum 15 ani

fetita mea de 7 ani are mononucleoza.Daca e ,,boala sarutului ea de unde a luat?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Si eu o am acum. Mi-e tare frica. Doctorul a zis ca tre sa stau acasa o luna daca nu mai mult. Dar am dureri de ficat si pancreas, sunt obosita, si la cel mai minim efort sit dureri la organele care am zis mai sus. Respir greu, am mereu 37.5?° si imi este frica pentru ca doctorul nu mi-a dat nici un tratament. A zis ca nu se ia nimic. Se poate agrava?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Ce analize se fac pt boala mononucleoza?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

prietenul meu are mononucleoza acum. asta inseamna ca voi face si eu?sau a luat virusul de la mine fara ca la mine sa se manifeste boala?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

copilul meu (6 ani) este suspectat de mononucleoaza infectioasa hepatica, deocamdata pana nu ies toate analizele nu avem niciun tratament, repaus si regim cam atat, va rog daca stie cineva CUM SE TRATEAZA????

carla

acum 13 ani

Inseamna ca daca te-ai sarutat ai mononucloza?

pogonel

acum 12 ani

Care este regimul alimentar ptr aceasta boala?

anonim573

acum 11 ani

Si fica mea de 5 ani a fost diagnosticata cu acelas virus si am stat in spital 8 zile i sa facut 25 de pelicilina si tratament pentru ficat credeti ca e bine ca i sa facut atitea antibiotice datimi un raspuns Multumesc