miscarea face bine in caz de tuberculoza?

Boli respiratorii

Postata de laola cu 13 ani in urma.

Am tuberculoza si am inceput de 5 zile tratamentul cu pastile sub supravegherea medicului.Am si eu o intrebare.Boala e la inceput ,doar 2 pete mi s-au gasit pe plamanul stang si ma inrebam in caz de tuberculoza daca are ceva daca fac miscare de 3 ori pe saptamana.Miscare insemnand mobilitate(streching) si cateva flotari si abdomene(cam 40 de flotari in 4 serii adica 4 serii de 10 flotari)Tin sa mentionez ca sunt sportiv si pot face 30 de flotari intr-o serie dar ma gandeam daca pot face putina miscare,nu vreau sa fortez.Si atata miscare oare e prea mult pentru un bolnav de tuberculoza?

Raspunsuri (7)

Ionica

acum 13 ani

Am lucrat 7 ani in tbc ca asistent medical si parerea mea personala este ca sportul nu strica nimanui , important este sa nu faci efort deosebit de mare .

laola

acum 13 ani

aham.am inteles.

TBC

acum 13 ani

Doar pe vremuri tuberculoza se trata in sanatorii prin miscare, liniste si aer curat. Se intorceau sanatosi numai cei cu diagnosticul gresit. Succes si multa sanatate!

Geanina

acum 13 ani

Buna ziua.Plimbarea in aer curat inseamna miscare dar ceea ce doresti tu sa faci inseamna un efort fizic mult prea mare pentru un organism aflat in suferinta. Recomandarea mea ar fi sa stai 3 saptamani (de la inceperea tratamentului ) in casa.Trebuie sa mananci foarte bine :legume,fructe,carne si lactate deoarece tratamentul pe care trebuie sa il iei este destul de solicitant pentru organism.Vei avea stare de rau general multe zile pana te vei obisnui cu tratamentul dar trebuie sa continui cat timp iti recomanda medicul.Evita mediul toxic,fumatul,oboseala .Nu renunta sa iti administrezi medicamentele nici 1 zi deoarece adimninstrarea incorecta a medicatiei poate duce la o rezistenta la bacilui la medicamentele pe care le iei acum(multidraog rezistent e termenul in engleza).TBC se trateaza in totalitatea cu conditia de a urma ,cu sfintenie, indicatiile medicului pneumolog.Nu te speria daca vei lua in greutate ,in urma tratamentului,daca pilelea ta va capata o coloratie si un miros mai ciudat,toate acestea trec in timp .Rezumat:tratament administrat corect, alimentatie sanatoasa,odihna sunt factorii importanti in vindecare. Iti doresc multa sanatate si fii optimist.De TBC mor doar ignorantii .

laola

acum 13 ani

aham.multumesc mult pentru sfaturi.Dar si 50 de minute de streching e un efort prea mare pentru corp oare?

Elena Nedelcu

acum 13 ani

Am o tuse de ani de zile,am fos decoperita la o radiografie cu o pata pe plaminul sting,am urmat un tratament injectabil cu penincilina si multe ceaiuri.dar de tuse tot nu scap.Nu e tot timpul ma zgirie ceva in git duoa care imi provoaca tusea si e urita da senzatia ca m-am inecat si imi curg si lacrim,sata dureaza cam 5 minute samai putin depinde de ....Cum asi putea sa scap de ia?Diagnosticul care m-i sa pus in 2003 a fost viroza cronica acutizata.am mai facut radiografii in urmatori ani si mi s-a spus ca asta s e mentine cu ceaiuri si nu se trteaza definitiv.Mentionez ca am lucrat in panificatie

eu

acum 13 ani

orice efort face raw cand ai tbc si dupa,cel mai bn e sati reiei viata la normal dupa 2-3 ani nu dupa ce ai terminat tratamentul gata