Micronodul ?

Boli respiratorii

Postata de Utilizator11537473082 cu 5 ani in urma.

Bună ziua, am făcut de curând un ct toracic
Iar rezultatul este urmatorul:

Micronodul unic si opacitate milimetrica de tip alveolar vizibile in lobul inferior stang, periferic subpleural (aspect sechelar).

Fara alte modificari la nivelul parenchimului pulmonar.

Fara adenopatii mediastinale patologice.

Ficat cu structura omogena nativ si postcontrast.

Glande suprarenale de aspect normal CT.

I mi puteți detalia puțin ar trebui sa ma îngrijorez?

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 5 ani

Zona respectiva este o cicatrice dupa o infectie veche. Nu aveti motive de ingrijorare. Ghidurile noastre recomanda inca un CT la 6-12 luni in cazul in care este prima data cand apare aceasta modificare pe tomografie