mi-e frica sa nu am cancer in gat

Boli respiratorii

Postata de andreizarie cu 11 ani in urma.

am 18 ani si fumez aproape de 3 ani

in ultima luna am avut dureri sub marul lui adam...ma doare mai ales cand oftez sau cand scot tot aerul din plamania, cateodata si tusesc si mai ales dimineata ma doare cel mai mult

se agraveaza pe zi ce trece si as dori sa stiu daca se poate sa fie cancer, daca nu ce este? va rog ajutati-ma cu un sfat. multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Manuela Magdau

acum 11 ani

Sa nu dramatizam! Nu prea poti sa ai cancer la gat, dar ac***a in vedere ca si fumezi de atata vreme poate fi vreo inflamatie. Poti face un consult ORL, dar pana una-alta ia ceva antiinfalmatoare (nurofen)

Willing

acum 11 ani

Incepand cu luna iunie in cadrul cabinetului de psihoterapie Willing din Iasi vor avea loc intalniri saptamanale intre femeile care au fost diagnosticate cu cancer. Scopul acestor sedinte este acela de a spori increderea pacientelor in tratamentul medicamentos si de a-l sustine prin propriile forte interioare. Vom raspunde impreuna la intrebarea :”Ce fac eu insami pentru a ma vindeca de cancer?”. Puterea grupului va sustine fiecare persoana in parte. Ac***a alaturi oameni care trec prin aceleasi momente ca si tine iti demonstreaza ca nu esti singura si ca lucruri surprinzatoare si minunate ai atat de primit cat si de oferit.
Psihoterapia de grup este mijlocul prin care te dezvolti si cresti folosind resursele celorlalti si daruind din experienta proprie. Este o pauza pe care ti-o iei pentru a te concentra mult mai intens asupra ta ca fiinta cu suflet si trairi unice. Este un prilej de a descoperi cum functionezi si cum poti controla durerea. Vei gasi prietene noi si calde,vei asculta povesti duioase si pline de speranta care dau un sens bogat vietii.
Intalnirile grupului au loc in fiecare marti seara si dureaza doua ore. Pentru a te inscrie la urmatoarea sedinta de terapie de grup te invit sa ma contactezi telefonic la numerele 0758 51 20 43 sau 0771 30 96 34 sau prin e-mail la adresa [email protected].
Te asteptam cu drag!