MDR TB

Boli respiratorii

Postata de iuliana_86 cu 12 ani in urma.

Buna seara.Am iesit din spital akum 3 saptamani.Am iesit negativa.Mi-a mers bine o saptamna,si dupa aceea in 2 saptamani am vomitat de 4 ori medicamentele,la 30 de min dupa ce le-am luat.Acum trebuie sa dau sputa sami faca radiografie sami ia sange,la ce sa ma astept.SA ies negativa sau pozitiva?ce trebuise sa fac pentru a scapa de greturi,fac injectia la ora 13 si dupa 4 ore iau tratamentul,dupa ce le iau la 10-15 minute imi vine starile de voma,dar nu mereu.ESte bine asa sau ar trebuyi sa le iau pe toate odata?va rog frumos,spunetimi si mie cum ar fi mai bine sa le iau.Mi s-a spus sa le iau cum pot, dar tot mie rau.Va multumesc pt intelegere si nustiu dak m-am exprimat bine.va multumsec din suflet.

Raspunsuri (3)

iuliana_86

acum 12 ani

va rog frumos sami spuneti un medicament impotriva starilor de voma.va multumesc.

anca

acum 12 ani

Poti lua OSETRON..este f bun

Medic Epuran

acum 12 ani

Se recomandă ca medicamentele să fie luate în jurul orelor 10-11. Seara este bine să luaţi un antisecretor gastric (Omez, Ranitidină). Dacă nu este suficient antisecretorul se poate lua şi domineaţa. Probabil că sputa va fi tot negativă, la examenul direct din spută, dar trebuie verificate şi culturile (după aprox. 60 zile). Pentru stările de vomă se poate lua Metoclopramid cu 1 oră înainte de masă sau de tratamentul medicamentos.