Masuri de preventie contra infestarii cu TBC.

Boli respiratorii

Postata de dragos67108936 cu 11 ani in urma.

Am un frate de 50 de ani depistat cu TBC,actualmente internat intr-un spital de boli infectioase,l-am vizitat de mai multe ori,ce masuri de protectie contra infectarii sa iau.Mentionez ca eu am 43 de ani ,nu am locuit impreuna singurele contacte cu el au fost vizitele la spital.

Raspunsuri (2)

???

acum 11 ani

Daca TBC-ul ar fi contagios nici un medic nu ar mai lucra la acele spitale.
Deci stai fara grija. Daca asistentele si medicii nu se imbolnavesc stand cu zeci sau sute de bolnavi zilnic cu atat mai putin tu. In medicina exista multe dogme si p***ai. Asta e una din ele.

adriana nutu

acum 11 ani

TBC E PROVOCAT DE UN BACCIL . CHIAR DACA ATI LUAT ACEST BACCIL NU INSEAMNA CA TREBUIE SA FACETI NEAPARAT TBC . VIZAVII DE CEEA CE SA RASPUNS MAI DEVREME VREU SA VA SPUN CA EU AM AVUT TBC SI IN SPITAL EREU INTERNATE SI DOAMNE DOCORI SI ASISTENTE . TBC ESTE FOARTE CONTAGIOS IAR DACA NU VA TI PROTEJAT CU O MASCA IN TIMPUL VIZITELOR PT A STA FARA NICI O GRIJA MERGETI SA FACETI O RADIOGRAFIE SI UN EXAMEN AL SPUTEI