investigatii plamani cu calculatorul

Boli respiratorii

Postata de ada2113 cu 13 ani in urma.

va rog daca se poate sa mi spuneti si mie cum se numeste investigatia care se face la plamani cu ajutorul calculatorului - am inteles ca este o metoda mai moderna si inlocuieste radiografia. Nu ma refer la tomograf sau rmn.

multumesc

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 13 ani

Computerul este utilizat în prezent în multe investigaţii pulmonare: radiografie, radioscopie, tomografie, spirometrie, pletismografie.

ada2113

acum 13 ani

in cazul computerulului utilizat in investigatii precum radiografie si radioscopie se emit radiatii?
este o metoda noua pentru mine si este posibil sa pun intrebari prostesti
multumesc

Medic Epuran

acum 13 ani

Aparatele moderne de radiologie (din care fac parte şi cele cu prelucrare digitală a imaginii) au un nivel de iradiere mai redus decât cele vechi.

nicola

acum 11 ani

Buna! Ai aflat pana la urma cum se numeste?

Silvia Petrescu

acum 9 ani

am facut o radiografie la plamani in decembrie 2014 si acum in martie 2015 la UPU in loc de radiografie cervicala,,-asa mi s a spus-iar apoi mi s-a facut radiografia cervicala in aceeasi zi.
este grava atata iradiere ? multumesc de raspuns anticipat