interzis la mare?

Boli respiratorii

Postata de flavia706 cu 11 ani in urma.

Buna ziua! As dori sa stiu si eu daca am voie la mare dupa 2 ani de la incetarea tratamentului medicamentos. Am avut o forma f grava de tbc pe care am tratat-o timp de 1 an de zile. Am citit pe internet ca nu as mai avea voie 5 ani, dar mi se pare exagerat si din pacate nu pot intreba niciun medic. V-as ramane recunoscatoare daca mi-ati raspunde. a multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Expunerea la soare in cazul pacientilor suferinzi de tuberculoza pulmonara este de a dezvolta o forma mai grava sau de reactivare a bolii , atunci cand pacientii se afla pe ultima suta de tratament.
La o distanta de 2 ani de la vindecarea tuberculozei , acest risc este foarte mic.
Totusi, este recomandat sa evitati expunerea la soare pe timp indelungat ( de preferat sa stati la umbra, sa folositi umbrela, etc).

flavia706

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspuns!