Interpretare rezultat CT

Boli respiratorii

Postata de Morosanu Ecaterina. cu 3 luni in urma.

Aspect enfizemaros pulmonar bilateral difuz distribuit,predominant in2/3 superioare.
Atelectezie in bandă la nivelul segmentului lingular inferior si segmentul mediu al lobului mediu.Fară acumulări pleurale sau pericardice. Mulțumesc!Morosanu Ecaterina.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatul tomografiei computerizate (CT) arata cateva caracteristici care sunt comune in afectiuni pulmonare. Enfizemul pulmonar este o conditie in care tesutul pulmonar este deteriorat, ceea ce duce la dificultati in respiratie. Este adesea asociat cu fumatul sau expunerea la anumite toxine sau prafuri.

Atelectezia se refera la colapsul sau inchiderea partiala a unui plaman sau a unui lob (sectiunea de plaman). In cazul dumneavoastra, acest lucru se observa la nivelul segmentului lingular inferior si segmentul mediu al lobului mediu.

Nu se observa acumulari de lichid in jurul plamanilor (pleural) sau in jurul inimii (pericardic), ceea ce este un lucru bun.

Interpretarea rezultatelor investigatiilor dumneavoastra ar trebui facuta in contextul simptomelor pe care le-ati descris medicului dumneavoastra, precum si a altor investigatii pe care le-ati putea fi efectuat. Ar fi util sa discutati rezultatele cu medicul dumneavoastra pentru a intelege mai bine ce inseamna ele pentru dumneavoastra.

Daca doriti o a doua opinie, alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/investigatii-ale-functiei-pulmonare_9446
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/explorarea-bolilor-rare-pulmonare-prezentare-diagnostic-si-tratament_20061

Morosanu Ecaterina.

acum 3 luni

Mulțumesc frumos pentru ajutor și răspunsul prompt !Sănătate!!!