Interpretare radiografie pulmonara

Boli respiratorii

Postata de Maria1986tm cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am facut o radiografie pulmonara la 2 centre medical diferite in interval de 2 saptamani. Au iesit complet diferita iar una din ele m-a ingrijorat cam tare. La prima scrie aspest normal pleuro -pulmonar, mediastinal si parieto-toracic iar la a doua sechele firoase apical bilateral si desen pulmonar interstitial accentuat. Imi puteti expllica va rog ce inseamna a doua interpretare si daca pot si asa de diferite la interval de doar 2 saptamani?

Raspunsuri (1)

buna

acum 10 ani

Orice radiografie tomograf si analiza reprezinta mereu doar un moment "inghetat" din timpul sau viata pacientului.

Corpul nu este insa o masina neschimbabila care sa fie mereu in acelasi stadiu ci este in permanenta schimbare si reparatie.

De aceea daca faceti 10 radiografii si plamanii se afla intr-o faza de vindecare sau de boala activa imaginile vor fi mereu diferite.
Si prin asta medicii vor fi si mai nedumeriti ca si tine.

Din nefericire medicine crede cu tarie ca omul este o masina care daca are og aura pe undeva in motor nu se mai repara.

De aceea toate diagnozele ulterioare vor si mai mult sau mai putin gresite. Medicina nici nu stie ca organismul se autovindeca mereu fara ajutor de afara.

De aceea analizele si radiografiile a unui moment anume din viata unui om, duc in 99,999999% din cazuri doar la frica si panica inutila. Acestea duc in mod sigur la alte boli.

Dupa mai multe analize medicii si dvoastra vor fi si mai nedumeriti.
Dvoastra veti intra in panica in mod inutil. Acum 200 de ani nu ati fi stiu nimic, corpul s-ar fi voindecat de la sine si nimeni nu v-ar fi putut face frica. Acum insa este foarte usor de face frica de boala sau chiar de moarte (Cancer!) unui om de o boala care in 99% din cazuri trece de la sine indiferent de numele ei.