Interpretare Radiografie pulmonara?

Boli respiratorii

Postata de Andrada L. cu o luna in urma.

Rezultatul radiografiei este Desen peribronhovascular si interstitial intarit hiliobazal bilateral. Imagine cardioaortica normala!
Am avut covid recent si sunt fosta fumatoare. Oare ce inseamna?

Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Rezultatul radiografiei indica o intarire a zonei peribronhovasculare si interstitiale in zona hiliobazala, care este partea de jos a plamanului.

Acest lucru se poate datora procesului de inflamatie si recuperare a tesutului pulmonar dupa boala recenta cu COVID-19.

De asemenea, fiind fost fumator, poate fi si o manifestare a bolii pulmonare obstructive cronice (BPOC), o afectiune comuna in randul fumatorilor. Desigur, interpretarea finala a rezultatelor trebuiesc facute de un medic specialist in urma unei evaluari clinice complete.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bronsite/bronhopneumopatia-obstructiva-cronica_503
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/reabilitarea-pulmonara-in-bpoc_20192