Interpretare radiografie pulmonară ?

Boli respiratorii

Postata de Izza cu 2 luni in urma.

Bună ziua ! Ce înseamnă în termeni românești rezultate următoare a unei radiografii pulmonare?
Cord normal radiologic.
Desen pulmonar peribronhovascular accentuat infrahilar bilateral.
Mici epansamente pleurale bilaterale, ce asociaza tulburari de ventilatie ale parenchimului pulmonar adiacent.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Radiografia pulmonara pe care o descrii prezinta urmatoarele caracteristici:

- "Cord normal radiologic" inseamna ca la nivelul inimii nu se observa nicio anomalie, dimensiunea si conturul acesteia fiind normale.
- "Desen pulmonar peribronhovascular accentuat infrahilar bilateral" sugereaza ca in zona unde bronhiile se impart catre fiecare lob pulmonar (zona infrahilara), tesutul pulmonar are un aspect mai incarcat, mai intunecat decat normal. Asta se poate datora unor factori cum ar fi inflamatia, infectia sau cresterea fluxului de sange in acea zona.
- "Mici epansamente pleurale bilaterale, ce asociaza tulburari de ventilatie ale parenchimului pulmonar adiacent." - De asemenea, se pare ca exista mici acumulari de fluid in pleura (membrana subtire care acopera plamanul), pe ambele parti (bilaterale). Aceste acumulari pot presa tesutul pulmonar adiacent, perturband astfel ventilatia normala (procesul de schimb de gaze in plamani).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/radiografia-pulmonara-cand-este-recomandata-si-de-cei_16986

Izza

acum 2 luni

va mulțumesc! și diagnosticul total care ar fi ? trece de la sine sau este nevoie de tratament?