Interpretare examen Tomografie computerizata

Boli respiratorii

Postata de vitoxana cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Activez in domeniul sanatati,dar problema cu care ma confrunt nu tine de competenta mea.Vin cu rugamintea ca cineva din profesionisti sa examineze rezultatele si sa mi dea un raspuns Obiectiv!
S-a inceput de la o mica raceala.
Facand tomografia computerizata a cutiei toracice in regim pulmonar si mediastinal cu pasul 5 mm,reconstructii 1.5mm, afisez rezultatele:
-Formatiunea de volum de dimensiuni 2.5x2.0x1.8 densitatea +32UH,contur neregulat,policiclicstelat,tesutul pulmonaradiacent intact,adiacent de aceasta in formatiune de volum de dimensiuni 1.4x1.2x2.5,pleura paracostala regionala neafectata,hemitoracele sting transparent.
Arborele traheo-bronsic este permiabil.
Sinusurile costodiafragmale sunt libere,cordul este marit pe stinga.Ganglionii limfatici mediastinali si paratrahiale sunt hiperplaziati (pe dreapta 0.7, norma 1.3).
In segmentul 5 al ficatului Focar hipodensiv 2.3cm in D.
CONCLUZIE:
* Semne CT formatiuni de volum in segmentul 2 pulmonar drept,
* Focare osteosclerotice la nivelul corpurilor vertebrale TH5 TH8,
* Focar hipodensiv in segmentul 5 al ficatului.
Va multumesc anticipat.
p.s. Din cauza ca e o problema de sanatate,si nu trebuie lucrurile lasate asa,ROG sa nu fie prea mult tergiversat raspunsul.MULTUMESC inca odata.

Raspunsuri (4)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Buna ziua

Nu va suparati dar pentru a primi rapid un raspuns de la un specialist ar fi bine sa va adresati unui specialist direct. Nu cred ca sunt multi specialisti in radiologie - imagistica care acceseaza zilnic acest site.
Va recomand, fara suparare, sa va adresati unui specialist care sa va ofere o a doua opinie, separat de medicul care a facut si interpretat CT-ul.

De asemenea, va recomand cu caldura sa va adresati unui serviciul de pneumologie pentru o bronhoscopie. CT-ul nu evidentiaza decat prezenta unor formatiuni in pulmon, ficat si corpurile vertebrale, care pledeaza pentru prezenta unui malignitati.

Daca sunteti din Bucuresti, va asteptam la Institutul Nasta pentru investigatii de specialitate.

vitoxana

acum 12 ani

Va multumesc mult ptr rapiditatea cu care mi-ati raspuns.
Nu sunt din Bucuresti,dar aici pe acest site pot gasi medici care sa-si expuna parerea referitor la aceasta?(un specialist in radiologie,un pulmonolog?)

vitoxana

acum 11 ani

Buna ziua!Am mai scris pe sit-ul Dvs. la problema privind interpretarea unor analize!Va multumesc pentru raspuns.Acum am o alta intrebare:Ce metode noi de tratament in cazul cancerului aveti?(cu pastile?sau metodele vechi si cu ce preparate?).Cum as putea beneficia de serviciile Dvs in spitalele din Romania?care sunt conditiile si preturile?Va multumesc!Astept cu nerabdare raspuns.P.S. Pentru mai multe detalii am rezultatele la toate investigatiile,va pot expedia (Rez citologie,PET/CT).Adresa unde puteti sa-mi scrieti este [email protected]

Alina Mariana

acum 8 ani

Daca rezultatele analizelor este negativ. E de bine sau de rau???? Urgent va rog