Imi puteti interpreta acest rezultat?

Boli respiratorii

Postata de Cristian cu 5 luni in urma.

Bună ziua, mama a făcut o radiografie la plămâni iar diagnosticul este:
- moderată accentuare interstițială perihilar bilateral
- hipertransparenta pulmonara apical bilateral
Ce înseamnă asta? Oricum zilele astea o să meargă la un doctor, dar până atunci să avem o idee
Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Diagnosticul indica o modificare a aspectului plamanilor la nivelul zonelor perihilare si apicale.

- Accentuarea interstitiala se refera la cresterea grosimii tesutului conjunctiv (interstitial) dintre celulele pulmonare. Aceasta modificare poate indica inflamatie, infectie sau alte afectiuni care afecteaza plamanii.

- Hipertransparenta pulmonara se refera la o zona prin care lumina trece mai usor, facand ca aceasta sa para mai transparenta decat normal. Aceasta poate fi observata in anumite conditii, cum ar fi emfizemul (distensia excesiva a alveolelor pulmonare).

Doar un medic poate interpreta corect rezultatele imaginilor si poate efectua investigatiile suplimentare necesare pentru a determina cauza modificarilor observate.

Va recomandam sa o programati pe mama dumneavoastra la un medic pneumolog: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole recomandate
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/simptomele-inflamatiei-plamanilor-durere-in-piept-respiratie-dificila_18648
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/boli-ale-plamanilor-si-respiratorii_7866