IDR

Boli respiratorii

Postata de iuliana_86 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! Am si eu o intrebare.Sora mea este bolnava de mdr tb.Acum 9 luni le-a facut testu idr,la fetita 10 la baiat 11.Acum cand le-am facut din nou le-a iesit la fetita 17.5 si la baiat 18,si s-a scarpinat foarte mult.Prima oara nu le-a curs sange a doua oara le-a curs mult sange.E din cauza ca au facut baie?sau de la mancare?CAre este idr normal la copii de 5 si 9 ani.Este posibil sa aibe boala,pt ca a facut radiografii la copii si le-a iesit bineEste normal cum le_a iesit testu?este bine cum a iesit?sau nu este bine?va multumesc frumos

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Clarificati situatia cu medicul de la dispensarul anti TBC. Daca el a considerat acest IDR ca normal in a 3-a zi de la injectia subcutanata , ceeace a urmat sunt determinate de factori iritativi locali. Este bine sa-i vada si acum pentru un nou control.