Hipertensiune pulmonara

Boli respiratorii

Postata de lolytaa cu 12 ani in urma.

As dori sa stiu un diagnostic si tratament sau chiar o clinica unde m-as putea adresa pentru urmatoarele simptome :
-Senzatia de oboseala;
- Durere sau presiune in piept;
- Lipsa de aer (dispnee). Initial, puteti observa ca respirati mai greu numai atunci cand faceti efort fizic dar in final veti respira mai dificil tot timpul;
- Ameteli sau senzatie de lesin (sincopa);
- Umflarea gleznelor, picioarelor si mai tarziu a abdomenului (edeme);
- Albastrirea buzelor si a pielii (cianoza);
- Puls accelerat sau cresterea frecventei inimii. Astept raspuns urgent daca s-ar putea.Va multumesc !!

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Doar prin enumerarea unor simptome, fără efectuarea unor analize paraclinice şi de laborator nu se poate stabili un diagnostic exact, existând multe afecţiuni însoţite de simptomele descrise (ex: Tromboembolismul pulmonar, Cordul pulmonar cronic, etc). Recomand şi consultul unui medic cardiolog, respectiv al unui medic pneumolog.

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Va sugerez sa va adresati unei clinici de medicina interna pentru efectuarea de investigatii si stabilirea unui diagnostic. De asemenea, medicul internist poate solicita si alt consulturi de specialitate (cardiologic, pneumologic, gastroenterologic,).
Ar fi de preferat sa va adresati in cel mai scurt timp medicului internist