Halena

Boli respiratorii

Postata de Elany cu 10 ani in urma.

Cum se poate scăpa de mirosul dezgustător al respirației și al gurii.Este o halenă neplăcută și respingătoare care crează un handicap psihic.S-au făcut diferite analize medicale,vizite la dentist(care au fost satisfăcătoare),o sonografie compiuterizată a sinusului,radiografie pulmonară,cultură bacteriologică din cavitatea bucală(toate fiind fără motive de îngrijorare).Regulat se face toaleta gurii cu pastă de dinți și apă de gură.

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 10 ani

Pe langa spalatul pe dinti si apa de gura,trebuie folosita si ata dentara, plus curatarea limbii. Pentru o respiratie proaspata ,curatarea limbii este obligatorie. In afara de problemele stomatologice, o gura uscata permite dezvoltarea bacteriilor in exces. Pentru a se mentine un echilibru al salivei ,este recomandat consumul a cat mai multa apa. Apoi, consumul unor alimente cu arome puternice : ceapa, usturoi,alcool, tutun, fac ca mirosurile expirate sa vina direct din plamani deoarece, sunt absorbite de catre organism si ajung in sange. Coacazele si guma de mestecat fara zahar sunt de ajutor. Lipsa carbohidratilor din organism poate duce la cetoza , care provoaca halena. Recomandat este consumul de fructe ,legume si cereale integrale. Diabetul, refluxul gastro- duodenal pot cauza halena, precum si boli ale ficatului sau rinichilor deoarece,toxinele acumulate in aceste organe se elimina prin plamani, producand respiratie urat mirositoare. Sunt suficiente produse de detoxifiere pe piata, ar fi bine de facut o cura.

Elany

acum 10 ani

Îți mulțumesc Adrienne.Îmi poți scrie câteva nume de produse de detoxifiere?

Marie

acum 10 ani

Ai facut testul pentru H. pylori? Si constipatia poate fi o alta cauza.
Pentru igiena dentara, iti recomand periutele interdentare pt a curata cu ele spatiile dintre maselele din spate la care nu ajungi cu ata dentara. Am facut-o de curand si pe asta si m-am speriat ce mirosuri ieseau de acolo. :)

Elany

acum 10 ani

Mulțumiri,Marie