fuse

Boli respiratorii

Postata de koka cu 12 ani in urma.

am o tuse persistenta daca stie cineva un remediu astept sfaturi de la dv. tratamentul pe care il am de la medic nu da nici un rezultat de doua saptamini nu am dormit o noapte cum ar trebui din cauza uni gidilat in git

Raspunsuri (9)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

este nevoie de investigatii pentru a vedea care este cauza tusei persistente.
ati fost racit in ultima perioada, deoarece tusea persista pana la 6 saptamani dupa viroze?

koka

acum 12 ani

buna seara multumesc din suflet pt interventie am facut raze la plamini nu am nimic tusea e din git de o luna de zile dar de 10 zile nu m-am oprit nici zi nici noaptea cel mai rau e noaptea am 6 zile de tratament cu antibiotic si ale medicamente dar degeaba

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

atunci este necesar s afaceti un tranzit baritat pentru a exclude un reflux gastroesofagian si o bronhoscopie.
daca la tratament nu exista ameliorare trebuie investigat.
luati codeina ptr tuse? are efect?

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

poate fi vorba de un astm bronsic sau de un corp strain...trebuie investigat. nu va speriati dar nici nu amanati

koka

acum 12 ani

unde sa merg am fost si la ORL credeti ca un hemeopat ma poate ajuta? daca eau codeina si asociata cu restul tratamentului nu are nimic?mai eau sirop ketof si aireus si augumentin

andutza_37

acum 12 ani

koka,
tusea e productiva? adica...expectorezi atunci cand tusesti?
mie asa mi se intampla dupa raceala...si iau mereu fluimucil 600 - cate-o pastila efervescenta pe zi timp de 5-6 zile...in functie de evolutie.
la mine asta functioneaza...si l-am luat tot la recomandarea medicului dupa o raceala.
sanatate multa!

koka

acum 12 ani

nu anduta tusea e seaca s-au facut 2 luni de cind ma chinue am schimbat si tratamentul acum dupa atitea pastile sint un pic mai bine ... adica nu mai tusesc tot timpu ci mult mai rar dar atunci cind ma apuca tusesc pina la epuizare mi s-a spus ca daca nu am expectorat nimic toate secretiile au loato spre plamin ,branhiile s-au incarcat cu secreti si s-au ingustat si nu mai dau voe aerului din plamin sa poata fi respirat normal nici nu o sa-mi treaca prea curind inca nu stiu ce voi mai face de acum incolo

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

este bine sa consumati multe lichide, 2 litri pe zi, deoarece fluidifica secretiile(le subtiaza) si vor fi mai usor de eliminat din plamani. sa consumati si ceaiuri expectorante, siropuri(stodal, patlagina, pin, brad). mai luati pe perioade scurte 10 zile, medicamnete cu rol expectorant, erdomed, ACC 600, mucosolvan, fluimucil.
Astfel veti reusi sa eliminati secretiile si sa curatati plamanii.
Evitati fumul de tigara, expunerea la alte noxe, eventual protejativa in sezonul de primavara cand sunt pomii infloriti.

iuto aliber

acum 11 ani

ma gidila in git de 1 an nu mai stiu ce sa ma fac