Firisoare de sange si sinuzita?

Boli respiratorii

Postata de natalia 007 cu 12 ani in urma.

Buna dimineata,

De 3 saptamani in fiecare dimineata scot din nas un mucus de culoare galbui translucida,culoarea chihlimbarului si firisoare de sange.Sinusurile sunt infundate.Nu am dureri de cap,dar simt o oboseala mai tot timpul.Am facut un exudat faringian si nazal si mi-a iesit doar o usoara candida in zona faringiana.
Ma ingrijoreaza firisoarele de sange.Imi puteti explica de ce au aparut aceste firisoare de sange si daca este grav?
Va multumesc anticipat

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Daca sangerarea nazala se reduce doar la firicele de sange atunci nu aveti un motiv intemeiat de ingrijorare. Sangerarea apare atunci cand mucoasa nazala este erodata, vasele sangvine se expun si in consecinta se rup.
Cauze frecvente:trauma, aerul uscat, deviatie de sept, inflamatii etc
Cel mai probabil este vorba de o rinosinuzita . Apelati la medicul ORL pentru un diagnostic si tratament adecvat.

ileana

acum 12 ani

un medic ORList foarte bun gasiti la spitalul Coltea, este vb de dr Raluca Grigore.

natalia 007

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru recomandare