exudat faringian

Boli respiratorii

Postata de AndreeaP2986 cu 10 ani in urma.

Buna seara! As dori sa stiu daca pentru candidoza bucala se face un anumit test? Eu am facut un exudat faringian, dar pe rezultat imi scrie doar de streptococ absent. Iese la orice exudat daca este candida? Sau trebuie sa specific faptul ca doresc sa aflu daca este candida bucala sau nu. Exudatul se poate face si in timpul tratamentului cu antibiotice?

Raspunsuri (2)

geta269354

acum 10 ani

Exudatul se face dupa cel putin 10 zile dupa antibiotic ca sa fie relevant.Iar pentru candita trebuie specificat la laborator.

AndreeaP2986

acum 10 ani

Am inteles, multumesc frumos pt raspuns!