dupa tratamentul tbc

Boli respiratorii

Postata de raro cu 11 ani in urma.

buna ziua.revin cu cateva intrebari. la terminarea tratamentului pt tbc ce restrictii mai am(pot sa mananp***anghetata, sa beau o bere, sa ridic, stres, la mare cand am voie,...) si pentru imunitate ce-as putea sa iau. am auzit ca ajuta niste exercitii de respiratie-in ce constau. ce pot sa fac sa nu recidiveze boala?

Raspunsuri (2)

Dr. Manuela Magdau

acum 11 ani

In general, daca tratamentul este incheiat nu prea mai sunt restrictii, in afara de fumat care este interzis cu desavarsire. Exercitii pt. respiratie trebuie facute, in genenral, inca din timpul tratamentului, acum nu prea mai sunt eficiente. Cel mai simplu exercitiu pe care il puteti face este sa suflati in baloane.

Utilizator11537380972

acum 5 ani

Buna ziua am si ieu o intrebare..am terminat tratamentu tb pulmonar secundar..am stat o luna jumate internat si 6 luni de tratament..doar ca de 3-4 zile ma doare in partea stanga a umarului si coloana chiar jos..ce poate sa fie
Datimi si mie un indiciu sa stiu ce poate fi ca ieu sun plecat in Spania